25 Kasım’da Erkek-patron şiddetini konuşuyoruz!

Bundan on yıllar önce erkek-devlet şiddetinin kurumsallaşmış hali olan askeri diktatörlüğe karşı mücadele eden Mirabel kardeşler sistemin askerleri tarafından vahşice katledildi. Üç kızkardeş öldürülmeden önce erkek-devletin tarihi boyunca sistematik işkence metodu olan tecavüzle “cezalandırıldı”.

25 Kasım Uluslararası Kadına Şiddete Karşı Mücadele Günü Mirabel kardeşlerin anısına ithaf edildi. Ancak, kadınların maruz kaldığı şiddet, ayrımcılık ve sömürü biçimleri çeşitlenerek alanını genişletmeye devam ediyor. Zamansız ve mekansız olan ataerkil şiddetin gönüllü askerleri evde, sokakta, iş yerinde…bütün yaşam alanlarında karşımıza çıkıyor.
Kadına Şiddete Karşı Müslümanlar İnsiyatifi bu 25 Kasım’da çalışma hayatında erkek-patron şiddetini tartışmaya açıyor.
Kimi zaman işten kaytarmasınlar diye üzerilerine kilitlenen kapıdan kaçamadıkları için yanarak can veren (2005, Bursa Özay Tekstil), kimi zaman patronun örtük yada aleni cinsel tacizine ses çıkardığında işten atılan (2017, İzmir Digel Tekstil), kimi zaman 16 saat iki vardiya çalıştıktan sonra eve döndüğünde çamaşır, yemek, ütü zincirinden çıkıp dinlenme fırsatı bulamayan, yasal hakkı olan doğum iznini kullandığında işe geri dönmesi kabul edilmeyeceği için hamile olduğunu saklayarak ağır koşullarda çalışmaya devam eden (2016, Kocaeli Federal Mogul) kadın işçiler iş yerinde yaşanan şiddetin boyutlarını ortaya koyuyor.
Evin reisi rolüyle kutsanmış kocanın eşi üzerinde kurduğu mülkiyet ilişkisi ile patronun işçisiyle kurduğu ilişki biçiminin büyük oranda paralellik gösterdiğini görüyoruz.
İşçinin hayatı üzerinde her türlü tasarruf hakkına sahip olduğunu düşünen patron ve eşinin hayatının üzerinde her türlü tasarruf hakkına sahip olduğunu düşünen koca aynı şiddet ve sömürü ortamını üretiyor.
Gün be gün maruz kaldığımız katmerli şiddetin bir diğer boyutunu, erkek-patron şiddetini ve kadın emeği sömürüsünü konuşacağımız söyleşiye davetlisiniz.
Katılımcılar:
Avukat Işın Mordeniz (KADAV): İş Hukukunda Kadın ve Hakları
Psikolog Eser Sandıkçı (TODAP): İş yerinde Psikolojik Şiddet: Mobbing
Taşeron Kadın İşçilerden Deneyim Paylaşımı
Tarih: 25 Kasım 2017 
Saat: 14.00
Yer: Emek Adalet Platformu
Adres: İskenderpaşa mah. Pazaryeri sok. No:21 Fatih/Kıztaşı (Giriş çiğköftecinin yanından)
İletişim için: 0505 263 30 61