Duruşmaya Çağrı: Göçmen Kadınlar Yalnız Değildir!

ERKEK ADALET DEĞİL, GERÇEK ADALET İSTİYORUZ!

Ugandalı ikiz kız kardeşlerden Violet, ve Beatrice, 31 Ağustos 2016 gecesi Rafiyev ve Sunay Hasanov tarafından tecavüze uğradı. Violet dövülerek vahşice öldürüldü. Beatrice ise dayakla hastanelik edildi ve sağlık durumu gözetilmeksizin Türkiye’den sınırdışı edildi.

 
Göçmen kadınlara yönelik devlet destekli bu erkek şiddetine karşı tüm kadınları Violet’in cinayet davasına çağırıyoruz. 19 Nisan Çarşamba günü saat 13:30’da kadınları Çağlayan Adliyesi’ne bekliyoruz.
 

31 Ağustos 2016 gecesi birisi katledilen diğeri dövülerek hastanelik edilen ikiz kardeşler Violet Nantaba ve Beatrice Babirye davasının üçüncü duruşması 19 Nisan’da saat: 13.30’da Çaglayan adliyesinde görülecek. Violet ve Beatrice’e saldıranların hak ettikleri cezayı alması için tüm kadınları dayanışmaya çağırıyoruz…

Violet Nantaba ve Beatrice Babirye, Uganda’da kuaförlük yapan ikiz kardeşlerdi. İşsizlik sebebiyle dükkanlarını kapattılar. Beatrice üç çocuğunu, Violet ise dört çocuğunu annelerine emanet ederek, kuaförlük yapmak için Türkiye’ye geldiler. İki kız kardeş  1.700 dolar borç para alarak geldikleri İstanbul’da beklentilerini bulamadılar. Violet Nantaba, 31 Ağustos 2016 gecesi kendisiyle birlikte olmak için İstanbul Aksaray’daki evine gelen sanıklar Kenan Rafiyev ve Sunay Hasanov tarafından dövülerek ve tecavüz edilerek vahşice öldürüldü. Kız kardeşi Beatrice Babirye ise aynı sanıklar tarafından dövülerek hastanelik edildi.

Beatrice, ağır yarali halde ve henüz hastanede tedavisi sürmekteyken polis tarafından gözaltına alındı. Sağlık durumu kötü olduğu halde ve kardeşinin ölümünün yarattığı travmayla, deneyimli bir tercüman yardımı olmaksızın acele bir şekilde ifadesi alındı. Savcılık bu ifadeye dayanan bir iddianame düzenledi ve ardından Beatrice sınırdışı edildi. Türkiye’nin imzaladığı İstanbul Sözleşmesi’nin ev içi ve cinsel şiddete uğrayan göçmen kadınlara sığınma hakkı tanınması yönündeki hükümlerine rağmen Beatrice apar topar sınırdışı edildi. Yaşananlar, davanın baştan itibaren sağlıksız bir şekilde ilerlemesine neden oldu.

Çağlayan Adliyesi’nde görülen duruşmadalarda, sanıkların verdikleri ifadenin, emniyette ve savcılıkta verdikleri ifade ile tutarsız olduğu görüldü. Sanıklar Violet’in parayı beğenmemesi ve onlara küfür etmesi üzerine şiddet uyguladıklarını savundular. Beatrice ise öldürürcesine boğazı sıkılarak bayıltıldı. Sanık avukatının ‘ne söyledi de şiddet uyguladın’ gibi şiddete bahane üretmeye çalışan sorularına kanmıyoruz. Violet ve Beatrice’in erkek şiddetine uğramasının bir bahanesi olamaz. Her iki sanığın da cinayet suçundan yargılanmasına karşın birinin suçlu diğerinin azmettirici olabileceği bir senaryo yaratıldı. Sanıklardan birinin avukatı ise bu senaryoya uygun olması için mahkemeden sanığın tekrar ifade vermesini talep etti. Her iki sanığın da aynı şekilde cezalandırılmasını istiyoruz.

Violet ve Beatrice’in erkek şiddetinin hedefi olması tesadüf değil. Nitekim sanıklar onların hem kağıtsızlıkları yüzünden hem de fuhuş yaptıkları için polise şikayet edemeyeceklerini biliyorlardı. Bu erkek şiddetini 2014 yılında Enver Dursun tarafından camdan atılarak öldürülen Ugandalı Jesca Nankabirva davasından tanıyoruz. Biz kadınların davaya müdahil olması ile sanık 25 yıla mahkum oldu. Göçmen kadınlara yönelik erkek şiddeti yasalardan besleniyor. Türkiye’de oturum ve çalışma izinlerine ulaşamayan göçmen kadınlar tam bir güvencesizlik içinde yaşamak ve çalışmak zorunda bırakılıyorlar. Haksızlığa ve şiddete uğradıklarında ise göçmen kadınların kağıtsız (“kaçak”) olmaları, hak aramalarının önüne geçiyor, hatta onları suçlu duruma düşürüyor. Bunu Beatrice’in hastanedeki yatağından gözaltına alınarak sınırdışı edilmesi ile bir kez daha gördük…

 

Biz Sınır Tanımayan Kadınlar, Jesca davasını takip eden avukatlar, feministler ve davaya destek olan tüm kadınlar, göçmen kadınlara yönelik devlet destekli bu erkek şiddetine karşı mücadele etmek ve onu görünür kılmak için kız kardeşi Beatrice’den aldığımız vekalet ile davayı takip ediyoruz. 

Tüm kadınları Violet ve Beatrice’in davasında katillerin hak ettikleri cezayı alması için dayanışmaya çağırıyoruz.

 

Yaşasın kadın dayanışması!

Sınır Tanımayan Kadınlar – Göçmen Kadınlarla Dayanışma Grubu