Handan’ın yanındayız, birbirimizin yaralarını saracağız!

Handan 11 yıllık evliliği boyunca Emre Aşkın’ın sorumluluklarını yerine getirmemesi, çalışmaması ve şiddet uygulaması sebebiyle boşanmak istedi. Handan eşyalarını toplamak üzere evine gittiğinde boşanmak istediği eşi tarafından sokak ortasında silahlı saldırıya uğradı ve felç bırakıldı. Handan’ı öldürmeye kasteden Emre Aşkın “yaralama” suçuyla tutuklu yargılanıyor. Cinayet teşebbüsünden önce defalarca ölümle tehdit edilen Handan ve ailesi gerekli şikayette bulunmuştu ve Emre Aşkın’a evden uzaklaştırma cezası verilmişti.

Handan’ın davası ilk önce hafif suçların görüldüğü mahkemede başladı, daha sonra Ağır Ceza Mahkemesi’ne nakledildi.  11 Mart 2016’da gerçekleşen saldırının Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşması bugün (18 Mayıs 2017) görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu avukat ve aktivistleri Handan’ın davasını sahiplenmek üzere kadınlara çağrıda bulundu ve KŞKMİ olarak bu çağrıya cevap verdik. 11.30’da Çağlayan Adliyesi’nde görülen duruşmada Handan’ın yanındaydık. “Çok sevindim kalabalığı görünce, yine yalnız kalacağım sanmıştım” diyerek kadın dayanışmasının kendisine güç verdiğini dile getirdi Handan.

Mahkeme koridorları ve duruşma salonları kadın dayanışmasının en çok ihtiyaç duyulduğu ve en güçlü hissedildiği yerlerdir. Hiç tanımadığımız kadınların çok tanıdık hikayeleri bizi adliyelerde buluşturuyor. Ancak, biz kadınlar birbirimize sahip çıkmak için buluştuğumuz mahkeme salonlarında atomize olmuş erkekler toplamıyla karşılaşmıyoruz. Karşımızda apaçık bir erkek dayanışması görüyoruz. Örneğin, kendisine tecavüz eden erkeğin serbest bırakılarak arka kapıdan güvenlikler eşliğinde korunarak çıkartılması karşısında isyan eden kızkardeşimizin yanında olduğumuz için, güvenlik görevlileri “buraya toplanıp kadını provoke ediyorsunuz, sizden yüz bulup sinir krizi geçiriyor” diyerek kadın dayanışmasına olan öfkesini dile getirmişti. Ayrıca, İstanbul Sözleşmesinin 54/2 maddesine göre kadınların mağdur olduğu davalarda STK’lar müdahil olabilmektedir fakat Handan’ın davasında da birçok kadının davasında olduğu gibi kadın örgütlerinin müdahilliği Cumhuriyet Savcısı tarafından reddedildi. Emre Aşkın’ın avukatı da kadın örgütlerinin davaya müdahil olmasına “baskı yapıyorlar” diyerek karşı çıktı.

Sanık avukatı Emre Aşkın’ın askerdeyken psikolojik ilaçlar kullandığını ve ruhsal problemler yaşadığını öne sürerek erkek şiddetini psikolojikleştirmek gibi kadın davalarından son derece alışık olduğumuz bir savunma yaptı. Tıpkı şort giydiği için kendisini tahrik ettiğini öne sürerek Ayşegül Terzi’ye şiddet uygulayan Abdullah Çakıroğlu gibi. Emre Aşkın’a neden yanında silah taşıdığı sorulduğunda, Handan’ın abisinden korktuğu için buna mecbur kaldığını öne sürdü. Handan evinden eşyalarını toplamaya abisiyle beraber gitmişti ve abisi de Emre Aşkın’ın silahlı saldırısına uğramıştı. Handan’ı “bütün aileni tek tek katledeceğim” diyerek tehdit eden Emre Aşkın;  üzerinde bilinçli olarak çalışılmış olduğu belli olan, ajitasyon, yalan ve kurgudan oluşan savunmasına ek olarak cezai ehliyetinin olmadığını iddia ediyor. Handan’ın tıbbi raporlarının ve sanığın akıl sağlığıyla ilgili Bakırköy’den alınacak raporun sağlanması için duruşma 14 Eylül tarihine ertelendi.

7 ay hastanede yaşam mücadelesi veren ve sadece boşanmak istediği için Emre Aşkın tarafından tekerlekli sandalyeye mahkum edilen Handan’ın yanındayız!

Erkek şiddeti hayatlarımızdan çalıyor, kadın dayanışması ile birbirimizin yaralarını saracağız!

Tüm kadınları Handan’ın davasını sahiplenmeye çağırıyoruz.