Watsons’da Cinsel Şiddet Var!

Watsons’da mağaza müdürü ve güvenlikçiler tarafından genç bir kızın depoya götürülmesi ve çıplak aramaya maruz bırakılması tacizdir, şiddettir, işkencedir.

Bahanesi olmaz!

26 Kasım günü Watsons’ın Eyüp şubesinde ruj çaldığı iddia edilen lise öğrencisi, mağaza müdürü ve güvenlik görevlileri tarafından mağazanın deposuna götürüldü, burada çıplak aramaya, hakaret ve tehditlere maruz bırakıldı. Çıplak arama sırasında mağaza müdürü tarafından fiziksel şiddete de uğrayan genç kız, hırsızlık suçlamasıyla korkutuldu, büyük bir işkenceye tabi tutuldu. Suçlamanın asılsız olduğu ortaya çıktığında ise bırakıldı fakat yaşadığı korkunç anların etkisini belki ömrü boyunca üzerinden atamayacak.
Lise öğrencisi bir genç kızı, mağaza müdürünün ve güvenlikçilerin hırsızlık suçlamasıyla depoya indirmesi bile başlı başına bir şiddet biçimiyken, bununla da yetinilmemiş, genç kız çıplak arama gibi bir işkenceye maruz bırakılmıştır! Şiddetin, işkencenin bahanesi olmaz!
Polis, güvenlik görevlisi veya erkek devlet şiddetinin gönüllü uygulayıcısı olan herkes, kadınların hafızasında tarif edilemez yaralar açıyor. Güvenlik adına yapılan her türlü zorbalık meşru kabul ediliyor. Güvenlik görevlileri mağazayı hırsızlıktan korumak adına, güvenlik kameralarının incelenmesi veya araştırılması gibi bir yöntem varken, genç bir kıza böylesi bir travmayı yaşatabiliyor. Biz kadınlar soruyoruz:
Öyleyse bizi, güvenliğimizden sorumlu kişilerden kim koruyacak?
Mağaza ürünlerini korumak adına, 17 yaşındaki bir genç kıza yaşatılan bu cinsel saldırının ve yol açtığı travmaların izi nasıl silinecek?
Kimin kime gücü yetiyorsa her türlü şiddeti uygulayabildiği eşitsiz ve acımasız bir zeminde, ayakta kalmaya çalışan kadınlar olarak, her türlü iktidarın gündelik hayatımızı güç ve kar hırsıyla tehdit etmesine karşı çıkıyoruz. Hayatlarımıza, bedenimize, cinselliğimize kasteden ve bize her gün türlü travmalar yaşatan bu eşitsiz ve acımasız zemini temelinden sarsmak için tüm kadınları dayanışmaya çağırıyoruz. Kâr ve güvenlik hırsıyla kadın bedenine saldıran mağaza çalışanlarına gerekli yaptırımları uygulamayan Watsons’tan alışveriş yapmıyoruz. Faillerin tedbiren görevden uzaklaştırılmasını değil, adil ve şeffaf bir biçimde yargılanmalarını talep ediyoruz. Çıplak arama her koşulda suçtur. Bir kadının güvenlikçiler tarafından çıplak aramaya tabi tutulması cinsel saldırı suçudur. Bu arama emrini veren müdür de aynı suçun ortağıdır.
Kadın bedenine yönelik olan bu cinsel saldırı ve işkence hiçbir şekilde kabul edilemez.
İşkencenin makul bir sebebi yoktur, bahanesi olmaz!

#WatsonstaCinselŞiddetVar

KADIN CİNAYETLERİNE KARŞI ACİL ÖNLEM GRUBU